Učenici (strojarstvo, graditeljstvo) - Prag

• mobilnost učenika
  • šk. god. 2022./2023.
  • mjesto: Prag, Češka
  • trajanje mobilnosti: 6.2. - 24. 2. 2023.
  • partnerska ustanova: Akademie remesel Praha (Stredni skola technicka), Prag, Češka
  • sudionici:
    • 12 učenika zanimanja plinoinstalater, vodoinstalater, instalater grijanja i klimatizacije, monter suhe gradnje, ličilac-soboslikar ili stolar
    • 2 nastavnika u pratnji
  • koordinator mobilnosti: Danijel Lovrenčić, struč.spec.ing.građ.
  • broj projekta: 2021-1-HR01-KA121-VET-000009059

Projektni tim za mobilnost učenika u Prag čine nastavnici naše škole:

• školski koordinator
  • ravnatelj Obrtničke škole
  • školski pedagog
  • nastavnik računalstva
  • nastavnik struke
  • odnosi s medijima
  • koordinator mobilnosti i nastavnik struke​​

Pripreme će se održavati prema rasporedu koji možete preuzeti iz dolje priloženog dokumenta.

Ukoliko dođe do kakvih promjena, učenici će na vrijeme biti obaviješteni.

O MOBILNOSTI U PRAGU

U sklopu projekta mobilnosti ERASMUS + 12 učenika iz šest trogodišnjih zanimanja (plinoinstalater, vodoinstalater, instalater grijanja i klimatizacije, monter suhe gradnje, ličilac-soboslikar i stolar) u veljači 2023. g. obavljali su trotjednu stručnu praksu u Pragu u partnerskoj ustanovi Akademie remesel Praha (Stredni skola technicka). Praksu su obavljali od 6. veljače do 24. veljače 2023. godine.

Učenici strojarske grupe predmeta izrađivali su instalacije od polipropilenskih cijevi, bakrenih cijevi te bakrene spojnice. Također su postavljali grijaća tijela i montirali sanitarnu opremu. Učili su postupke zavarivanja čeličnih cijevi na simulatoru zavarivanja te aparatima za zavarivanje. Posjetili su i tri tvrtke s područja strojarstva gdje su radili vježbu spajanja vodovodnih instalacija, upoznali novitete iz područja grijanja, hlađenja i ventilacije te novitete u području kupaonske i sanitarne opreme.

Stolari su pomoću stolne kružne pile, ravnalice i debljače izrađivali masivni stolac od jelovine, okvir za ogledalo i ormarić. Za pripremu trebali su izraditi nacrte i napraviti popis potrebnog materijala, te samostalno odabrati materijal koji su upotrebljavali.

Učenici zanimanja ličilac-soboslikar imali su zadatak pripremiti mineralnu podlogu za izvedbu dekorativnih obojenja, izvesti dekoraciju imitacije mramora, dekoraciju pomoću šablone i obojiti predmetni uzorak prema zadanoj ton-karti. Pripremali i ličili gips-kartonski podlogu koju su prethodno izradili učenici zanimanja monter suhe gradnje. Posjetili su stručnu tvrtku u kojoj su upoznali novitete u izradi raznih dekorativnih tehnika na mineralnim i drvenim podlogama.

Učenik zanimanja monter suhe gradnje izrađivao je razne nepravilne i zaobljene zidove od gips-kartonskih ploča – od izrade troškovnika do pripreme za bojanje. Posjetili su trgovinu koja se bavi distribucijom opreme za suhu gradnju gdje su se upoznali sa novitetima u području suhe gradnje i soboslikarstva.