Mobilnost SAINT MICHEL MONT MERCURE - nastavnici

• vrsta mobilnosti: mobilnost osoblja
  • mjesto: Francuska
  • trajanje: 10 radnih dana (ukupno 14 dana)
  • vrijeme mobilnosti: 25. rujna do 7. listopada 2022.
  • partnerska ustanova: Saint Michel Mont Mercure, Severmont
  • sudionici:
    • 2 nastavnika iz područja prehrane i ugostiteljstva
  • koordinator mobilnosti: Blaženka Pianec

Konačno je, nakon više od godinu i pol dana odgađanja uslijed pandemije, realizirana mobilnost iz područja kuharstva u kojoj je sudjelovala nastavnica Grozdana Bohorč te mobilnost iz područja ugostiteljskog posluživanja koju je provela nastavnica Blaženka Pianec, ujedno i koordinatorica mobilnosti. Riječ je o dvotjednom stručnom usavršavanju u sklopu Erasmus+ projekta 2021 koje se odvijalo se u razdoblju od 25. rujna do 7. listopada 2022. godine u francuskoj partnerskoj školi Saint Michel Mont Mercure u Severmontu.

Budući da je Francuska poznata kao zemlja gastronomije i kao takva san svakog ugostitelja, naše su se nastavnice kući vratile prepune dojmova. Posjetiti školu koja ima dugogodišnju tradiciju bilo je izuzetno inspirativno, ali i izazovno. Škola je svoj naziv dobila prema redovniku koji je služio u obližnjoj crkvi, koja je ujedno i simbol tog mjesta. Ona broji 600 učenika koje stipendiraju poduzetnici u čijim poduzećima i obrtima učenici Škole obavljaju praktičnu nastavu.

Tijekom usavršavanja nastavnice su dobile saznanja o novim tehnologijama u pripremi hrane, ali i novim metodama izvođenja nastave. Sudjelovale su u nastavi zajedno s francuskim učenicima te su izrađivale tradicionalna francuska jela i proizvode kao što su baguette i brioche, ali i pekle svjetski poznate francuske slastice. Posjetile su čokolateriju i uživale u čokoladnim delicijama koje su pripremali učenici koji su završili školu domaćina. Tijekom mobilnosti nastavnice su predstavile našu školu i Koprivnicu te međusobno izmijenile iskustva i kontakte s kolegicama iz inozemstva s ciljem nastavka suradnje. Nakon povratka s mobilnosti nastavnice će usvojene ishode učenja implementirati u svoju nastavu, prenijeti ih učenicima i kolegama iz struke te kolektivu.

Obrtnička škola Koprivnica nastavit će suradnju sa školom Saint Michel Mont Mercure tako da će ugostiti učenike te škole već u ožujku 2023. g. kada će im se organizirati izvođenje prakse u koprivničkoj slastičarnici Slatke delicije. Uz to, već se planiraju nova usavršavanja nastavnika Obrtničke škole kako bi bili ukorak sa svjetski poznatom gastronomijom.