Održana novinska konferencija o novim projektima

Autor: Melita Golubić, 1. 10. 2012.

Održana novinska konferencija o novim projektima

u Obrtničkoj školi Koprivnica

U knjižnici Obrtničke škole Koprivnica 26. rujna, po drugi put ove godine, održana je novinska konferencija o aktualnim školskim aktivnostima. Nove školske projekte prisutnim su novinarima predstavili koordinatori projekata i ravnatelj Ratimir Ljubić, a o važnosti ovih projekata i njihovoj koristi za sadašnje i buduće učenike govorili su i predstavnici partnera Škole u ovim projektima dožupan Koprivničko-križevačke županije Ivan Pal te pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Koprivnice Kristina Cvitić.

Nakon ravnateljeve uvodne riječi novinarima se obratio Dario Jembrek, koordinator projekta Ususret budućim  zahtjevima Koprivničko-križevačke županije Obrtničke škole Koprivnica. Projekt je u sklopu IPA programa IV. komponente prihvaćen na ovogodišnjem natječaju Modernizacija školskih kurikuluma u strukovnim školama u skladu s promjenjivim potrebama tržišta rada/gospodarstva. Cilj je ovoga vrijednoga projekta modernizacija postojećeg školskog kurikuluma uvođenjem modernih izbornih nastavnih predmeta iz područja obnovljivih izvora energije u trogodišnjim zanimanjima elektro i strojarskoga smjera, čime se povećavaju kompetencije učenika - budućih sudionika tržišta rada. Školi je glavni partner na projektu Strojarska tehnička škola iz Osijeka, a podržavajući partneri su joj Grad Koprivnica i Koprivničko-križevačka županija. Ugovor o sufinanciranju projekta, za koji će Obrtničkoj školi biti dodijeljena financijska sredstva u iznosu od oko 210 tisuća eura, potpisan je 21. rujna 2012. g. na svečanoj dodjeli bespovratnih sredstava u Tehničkom muzeju u Zagrebu.

Koordinatorica projekta mobilnosti Kuhajmo EUjedinjeni Obrtničke škole Koprivnica Melita Golubić najavila je skori odlazak četvero učenika završnog, trećeg razreda smjera kuhar na dvotjednu stručnu praksu u Budimpeštu. Učenici će u sklopu projekta u tamošnjem hotelu od 19. siječnja do 1. veljače 2013. godine unaprijediti svoje profesionalne, ali i jezične, socijalne i komunikacijske vještine, u čemu će Školi ponovno pomoći i partnerska ustanova Lingua Var iz Budimpešte. Ovo je već četvrti Leonardo da Vinci projekt mobilnosti koji Obrtnička škola Koprivnica uspješno provodi, a za njegovu je provedbu Agencija za mobilnost i programe EU Školi dodijelila financijsku potporu od oko pet tisuća eura.

Na samome kraju konferencije za novinare ravnatelj je najavio opremanje novoga kabineta za instalatere kućnih instalacija u vrijednosti od 100 tisuća kuna, od čega je 80 tisuća kuna Obrtničkoj školi Koprivnica dodijelilo Ministarstvo poduzetništva i obrta temeljem projekta Opremanje praktikuma obrtničkih strukovnih škola, a po deset tisuća kuna Školi su donirali njezini projektni partneri Grad Koprivnica i Koprivničko-križevačka županija.

Također, najavljeno je i osnivanje Zaklade Ruke prijateljstva Obrtničke škole Koprivnica kojom će se donacijama profesora i humanitarnim akcijama pomagati učenicima slabijeg imovinskog stanja.