Međunarodna konferencija SkillMe 2023.

Autor: Dubravka Jakupec, 28. 3. 2023.

U petak 17. ožujka 2023. godine Tehnička škola Slavonski Brod bila je domaćin međunarodne konferencije SkillME 2023 (Skills in metal and electro industry – skillME). Konferenciji su prisustvovali predstavnici škola iz Italije, Austrije, Slovenije, Bosne i Hercegovine i Hrvatske, s fokusom na područja strojarstva, mehatronike, automobilske tehnike te prerade i obrade drva.

Naši učenici su aktivno sudjelovali na konferenciji, stječući praktična znanja iz različitih područja kroz organizirane radionice. Učenici su se između ostalog bavili kreativnom kategorijom drva/strojarstva, gdje su dobili materijal poput drveta i lima te su izradili određene predmete. Također su se bavili programiranjem mobilnih robota u području mehatronike, postupcima zavarivanja te dijagnostikom motora i mehanikom osobnih vozila u području automehatronike.

Jedan od ključnih ciljeva konferencije SkillME je promoviranje timskog rada među učenicima, svladavanje jezičnih prepreka te učenje o stvarnim izazovima u proizvodnji. Naši su učenici imali priliku surađivati s učenicima iz drugih zemalja poput Austrije, Slovenije i Hrvatske u servisnoj radionici, gdje su praktično radili na auto dijagnostici i mehanici osobnih automobila. Ova vrsta međunarodne suradnje pružila je našim učenicima jedinstvenu priliku za usvajanje novih vještina, upoznavanje različitih kultura te jačanje timskog duha.

Osim radionica za učenike, konferencija je omogućila i sudjelovanje nastavnika na prezentacijama primjene dobre prakse u nastavi te najnovijim trendovima u svijetu tehnologije. Nastavnici su također imali priliku razmijeniti iskustva s kolegama iz drugih zemalja te se educirati o najnovijim trendovima u struci.

Ponosni smo što smo bili sudionici međunarodne konferencije SkillME 2023 te što smo našim učenicima omogućili vrijedno iskustvo stjecanja praktičnih znanja.