Naše učenice sudjelovale na 1. državnom prvenstvu u prigotovljavanju jela u wok-u

Autor: Dubravka Jakupec, 2. 5. 2024.

U Otrovancu se nedavno okupila impresivna skupina učenika srednjih škola i profesionalnih kuhara iz cijele Hrvatske kako bi sudjelovali na 1. državnom natjecanju u prigotovljavanju jela u wok-u. Ovo uzbudljivo natjecanje organizirala je Srednja škola Stjepana Sulimanca iz Pitomače, pružajući priliku za natjecanje i nadmetanje za 12 učenika iz 7 škola diljem zemlje.

Unatoč tome što je natjecanje prvotno bilo namijenjeno maturantima, hrabro su se prijavile i učenice s jednom godinom iskustva. Iz Obrtničke škole Koprivnica su sudjelovale učenice prvog razreda, Nika Šaš i Sara Rukavini, pod mentorstvom Grozdane Bohorč i Andrijane Manojlović.

Ovo natjecanje nije imalo samo natjecateljski karakter; njegov cilj bio je promicanje strukovnog obrazovanja, podizanje kompetencija, te poticanje međunarodne suradnje i razvoja mladih kuhara. Organizatori su željeli istaknuti privlačnost strukovnih zanimanja kroz prezentaciju stečenih kompetencija i vještina.

Radni zadatak bio je izazovan - pripremiti jelo u wok-u od pilećih prsa s odgovarajućim prilogom za dvije osobe i servirati ga na dva identična tanjura, jedan za prosudbeno povjerenstvo, a drugi za izložbeni stol.

Ovo natjecanje je jasno pokazalo kako mladi kuhari posjeduju iznimnu strast i talent te su spremni pokazati svoje kulinarske vještine na najvišoj razini. Hrvatski kuharski savez podržava ovakva natjecanja koja potiču inovativnost i kreativnost u kuhinji te će nastaviti poticati mlade talente diljem zemlje.