VAŽNOST ČITANJA I MENTALNOG ZDRAVLJA

Autor: Ljiljana Mraz, 2. 5. 2023.

U proteklih mjesec dana, uz razne druge aktivnosti, bavili smo se i promocijom mentalnog zdravlja te čitanja.

Učenice 1. e razreda Sara Buzuk, Veronika Dolenec, Marina Jagić, Patricija Lovrić, Stela Mustač i Jacinta Špernjak posjetile su skupine Mrkvice i Šapice u Dječjem vrtiću Tratinčica gdje su im čitale priču Lane Mila je povodljivo autorice Nikolete Novak. S predškolarcima su rješavale razne zadatke vezane uz pročitano i raspravljale o važnosti razmišljanja „vlastitom glavom“ te o šumskim životinjama i značenju riječi rilo, lane, tartufi, povodljivo… Djevojkama se, kao i djeci, ovaj posjet jako svidio te su odmah pitale kada ga mogu ponoviti.

U sklopu Noći knjige krajem travnja u školskoj knjižnici skupili smo se kako bismo uz druženje razgovarali o naslovima koje preporučujemo. Pokazali smo i da se knjigu ne mora samo čitati, može se s njom i vježbati, a na kraju smo odigrali i nagradnu igru istraživanja knjižnice u kojoj su se nastavnici jako dobro snašli. Naslovi koje smo preporučili su sljedeći: Osmi povjerenik (Baretić), Rani dani (Tribuson), Ponos i predrasude (Austen), Gonič zmajeva, Tisuću žarkih sunaca (Hosseini), Male velike stvari (Picoult), Latinskom Amerikom uzvodno, Život i smrt uz svetu rijeku (Boko), Povijest pčela, Posljednji svoje vrste, Plavetnilo (Lunde), Ime vjetra, Strah mudraca (Rothfuss), Tko je maknuo moj sir (Johnson) i Imati hrabrosti ne svidjeti se drugima (Kishimi).

Mentalno zdravlje jačali smo na tribini Napali se na neuspjeh kojoj je cilj učenicima normalizirati neuspjeh kao sastavni dio života i prenijeti poruku o tome da se iz njega može puno naučiti iako nije ugodan. Uz vodstvo Dijane Mateša i Gorana Živkovića kao predstavnika udruga Srčika i Mudro Drvo, gošće (nastavnici Obrtničke škole Koprivnica) Tereza Kovačić, Zoran Knežević i Bruno Antolić govorili su o svojim neuspjesima – od dječačkih dana do onih potpuno svježih, još bolnih. Učenici 3. a i 3. b razreda poslušali su ih sa zanimanjem te poručili da je važno čuti da se i nastavnici bore s raznim neuspjesima.