ŠKOLSKA ERASMUS KOORDINATORICA SUDJELOVALA NA TCA SEMINARU U HELSINGBORGU U ŠVEDSKOJ

Autor: Ana Borko, 29. 4. 2023.

Seminar pod nazivom Creating contacts for accredited institutions za cilj je imao stvaranje novih kontakata te razmjenu iskustva i ideja među korisnicima Erasmus akreditacije.

Obrtnička škola Koprivnica imala je svog predstavnika na TCA seminaru (aktivnost transnacionalne suradnje) u Helsingborgu u Švedskoj koji je održan od 25. do 28. travnja 2023. Švedsko vijeće za visoko obrazovanje ugostilo je 109 sudionika iz 21 europske zemlje – obuhvaćena su područja strukovnog odgoja i obrazovanja, općeg obrazovanja te obrazovanja odraslih. Kao predstavnica strukovnog odgoja i obrazovanja, školska Erasmus koordinatorica Ana Borko aktivno je sudjelovala na seminaru gdje se raspravljalo o svim mogućnostima koje Erasmus akreditacija pruža te o problemima kod realizacije projekata. Među sudionicima našlo se mnogo ustanova koje tek kreću s prvim projektima i akreditacijom. Njima je posebno koristila razmjena primjere dobre prakse i širenje informacija o uspješno provedenim projektima. Veliki naglasak stavljen je na inkluziju kao jednog od prioriteta novog programskog razdoblja. Raspravljalo se i o načinima za poboljšanje kvalitete i utjecaja projekata, te o raspodjeli budžeta i poslova unutar projekta. Sudionici seminara posjetili su švedske škole gdje su se upoznali sa švedskim sustavom obrazovanja i njihovim projektima.  Cilj seminara bio je razmijeniti iskustva, stvoriti nove kontakte i poznanstva, te izgraditi temelje za buduća partnerstva sa srodnim ustanovama za strukovno obrazovanje. Ovakav seminar je velika odskočna daska za planiranje realizacije novog projekta kojeg je Obrtnička škola Koprivnica prijavila – čak 80 učenika i 12 nastavnika sudjelovat će u Erasmus+ projektima tijekom sljedeće školske godine. Zahvaljujući ovom seminaru, već bogata mreža naših partnera širit će se na Grčku, Dansku, Švedsku i još mnoge zemlje.