Završni rad: DIY Dron

Autor: Dubravka Jakupec, 28. 7. 2024.

S ponosom predstavljamo još jedan izvanredan završni rad učenika Obrtničke škole Koprivnica. Jambreuš Luka, učenik smjera Tehničar za računalstvo, uz mentorstvo nastavnika Danijela Mustafe, predstavio je svoj projekt "DIY Dron." Njegov završni rad je trikopter dron, izrađen uz pomoć 3D printera i temelji se na lakoj izradi.

U intervjuu, Luka je podijelio više detalja o svom radu, naglasivši kako je cilj projekta bio stvoriti dron koji je pristupačan i jednostavan za izradu, koristeći moderne tehnologije i dostupne materijale.

Čestitamo Luki i njegovom mentoru na ovom inovativnom projektu te im želimo puno uspjeha u daljnjem obrazovanju i karijeri.

Intervju pitanja vezane uz završne radove:

1. Možeš li ukratko opisati svoj završni rad?

Moj završni rad je trikopter dron, izrađen je uz pomoć 3D printera i temelji se na lakoj izradi, zato je u nazivu DIY.

1. Što te je potaknulo da odabereš baš ovaj završni rad?

A odabir me potaknuo hobi kojim sam se bavio, hobi uključuje radio kontrolirane modele aviona i helikoptera te dronova. Naknadno sam htio testirati svoje znanje u izradi nečega i činilo mi se kao najbolja opcija.

1. Koji su bili glavni ciljevi koje si želio postići svojim završnom radu?

Da dokažem da mogu izraditi nešto fizički i da upotrijebim svoja znanja, interese i da isproban nešto novo.

1. Jesi li naišao na veće izazove ili prepreke? Kako si ih prevladao?

Najveća prepreka je bila lijenost, ali čak i s tim sam sve uspio odraditi na vrijeme. Također je u prvom testnom letu dron pao i slomila se nogica pa sam to trebao popraviti.

1. Koje si nove vještine ili znanja stekao radom na ovom završnom radu?

Unaprijedio sam vještine 3D modeliranja, naučio dobro lemiti i snalaziti se sa malo starijom opremom.

1. Što misliš kako te je ovaj projekt pripremio za buduće akademske ili poslovne aktivnosti?

Definitivno me ovaj projekt pripremio s kreativnosti i snalažljivosti kod izrade jer nemam puno takvog iskustva.

1. Gledajući unatrag, postoji li nešto što bi učinio drugačije?

Možda bi dron unaprijedio sa kamerom kroz koju bi se moglo gledati kad bi se upravljalo dronom, to bi napravilo dron zanimljivijim, ali to bi me dodatno koštalo i zakompliciralo stvari pa sam odlučio da ipak ne.

1. Što je bilo najugodnije u radu na tvojem završnom radu?

Najugodniji osjećaj je bio kada sam vidio da prvi put stabilno leti, prepunio me osjećaj zadovoljstva.

1. Je li ovaj projekt na bilo koji način utjecao na tvoju buduću karijeru ili planove obrazovanja?

Nije direktno utjecao na moju karijeru, da sam imao završni rad temeljen na softveru bilo bi više usmjereno prema mojoj budućnosti. Utjecao je na moju snalažljivost i razmišljanje kod izrade nečeg što mi je najbitnije.

1. Što je bilo najsmješnije što ti se dogodilo tijekom rada na završnom radu?

Zapravo mi je najsmješnije bilo dok je dron pao i polomio se, tada sam primijetio grešku ali je bilo pre kasno.

1. Jesi li imao "aha" ili "ups" trenutaka dok si radio na svom završnom radu?

Kada sam određivao duljinu drvenih letvica bile su duplo kraće nego što bi trebale biti pa sam morao printati neke dijelove ispočetka. Stvorilo je veliki „Aha“ osjećaj.

1. Koja bi pjesma bila soundtrack za izradu tvojeg završnog rada?

Memory Reboot(Slowed).

1. Koji je najčudniji savjet koji si dobio tijekom rada na svom završnom radu?

Ne sjećam se nikakvih loših savjeta, ali bilo je nekih čudnih logičkih zaključivanja.

1. Kad bi morao opisati svoj završni rad u tri emojija, koje bi odabrao?
  2.
  3. Koji je najkreativniji način na koji si objasnio svoj završni rad nekome tko nema pojma o čemu se radi?

„Ima tri motora, propelera, izgleda kao ipsilon i leti“

1. Tko su bili ključni ljudi uključeni u tvoj završni rad?

Moj ujak koji mi je puno savjetovao i tata koji mi je malo pomogao oko fizičkih stvari.

1. Kada si se osjećao najponosnije na svoj rad?

Najponosnije sam se osjećao kada sam ga upravljao i vidio da ne planira pasti na pod.

1. Gdje si najviše radio na završnom radu?

Najviše sam radio na konfiguriranju kontrolera koji pomaže pri upravljanju drona, bilo je puno kompliciranih stvari za prokužiti.

1. Po čemu je za tebe tvoj završni rad poseban?

Poseban je po svom izgledu i dijelovima.

1. Na kraju, što misliš o cijelom tom procesu planiranja i izrade tvojeg završnog rada?

Bio je dugotrajan i pun pokušaja i pogrešaka.