Međunarodni eTwinning projekt Webučionica 4.0

Autor: Dubravka Jakupec, 4. 6. 2024.

Učenici 1.a, 1.b, 2.a i 2.b razreda koji pohađaju nastavu etike  sudjelovali su ove školske godine pod vodstvom prof. mentorice Kristine Babić u međunarodnom eTwinning  projektu Webučionica 4.0

Autorica projekta je učiteljica Sandra Vuk. Poveznica na projekt na ESEP platformi je schooleducation.ec.europa.eu/hr/networking/projects/156203 .

Ciljevi projekta  su: poticati učitelje i učenike na razvoj informatičko-komunikacijskih kompetencija, poticati komunikaciju na materinskom jeziku, razvijati socijalne i građanske kompetencije, razvijati poduzetnost i inicijativnost. Nastavnica etike Kristina Babić sudjelovala je na webinarima i pohađala online tečajeve unutar projekta Webučionica 4.0 kojima je razvijala dodatno digitalne vještine te zatim prenosila stečeno znanje na učenike.

Učenici su uz pomoć jednostavnih i besplatnih alata digitalnih alata stvarali digitalne sadržaje u okviru nastave etike. Postavljene zadatke radili su indvidualno ili u skupini (suradničko učenje).  Izrađivali su oblake riječi, avatare , slike s citatima, memove , tekstualne natpise , mandale i kolekcije . Neki od alata koje su pritom koristili su Bitmoji, TextStudio, Canva, Quozio, Autorad Studio , Mandala App, Img Flip, Ai Memes, Ransomizer, Wakelet, InxPX Word Cloud Generator, ChatGPT.  Rezultate istraživačkog rada  postavljali su na digitalne ploče Digipad i Linoit. Također su igrali kvizove i zabavne igrice vezane uz nastavno gradivo ( Kahoot, Gimkit, Absurd Trolley Problems). Radove koje su izradili postavljali su u suradničke Wakelet kolekcije.

Izrađujući  digitalne sadržaje naučili su koristiti slike s platformi koje imaju CC0 licencu ( npr. Pixabay, Unsplash, Freepik, Clipart Library). Naučili su više o zaštiti autorskih prava i kako ih poštivati. U projektu smo posebno obilježili Dan sigurnijeg interneta kroz Google Forms anketu, istraživački rad  i raspravu o pravilima sigurnog korištenja interneta. Obilježili smo i Dan borbe protiv vršnjačkog nasilja kroz izradu Wakelet kolekcije i slogana na istu temu.  Na kraju projekta učenici su popunili završnu evaluaciju projekta u Google Formsu. Digitalni sadržaji koje su učenici izradili tijekom projekta i aktivnosti koje su  provedene diseminirane su na Google Sites stranici i na Wakelet profilu nastavnice Kristine Babić. Pogledajte naše aktivnosti  na sljedećim poveznicama: