O MOBILNOSTI

Učenici smjera mesar tijekom trotjedne prakse rasijecali su goveđu polovicu i iskoštavali osnovne komade mesa. Dobivene komade mesa su pakirali za prodaju u školskoj trgovini. Osim rada sa svježim mesom, učenici su izrađivali bio hrenovke, pljeskavice, ražnjiće i tlaćenicu. Posjetili su lokalnu mesnicu kamo slovenski učenici odlaze na praksu te su imali prilike raditi s modernim uređajima za preradu mesa.
Istovremeno s učeničkom mobilnosti, nastavnica Ana Borko sudjelovala je na aktivnosti praćenja rada gdje je pratila rad kolege mesara Romea Ogrizeka. Nastavnica je imala prilike raditi na iskoštavanju juneće prednje četvrti, izradi eko hrenovki, izradi pljeskavica i ćevapa te na očuvanju kvalitete svježih komada mesa. Njena mobilnost je trajala od 6. – 17.ožujka 2023.

Učenice smjera slastičar okušale su se u izradi monoporcija, usavršile su ukrašavanje torti raznim tehnikama (miror glaze, velvet sprejevi, dressing vrećica). Izrađivale su razne slastice kao što su kremšnite, voćne torte, cake pops i slično. Radile su i štrukle od vučenog tijesta, te su izrađivale šećerne dekoracije za slastice.
Istovremeno s učenicima smjera slastičar, usavršavala se nastavnica Dijana Zorčić koja je pratila rad slovenskig kolegica slastičarki. Nastavnica je u razdoblju od 13. – 17.ožujka 2023. radila slastice monoporcije, dekorirala kolače bijelom i tamnom čokoladom, izrađivala vučeno tijesto i vidjela nove recepture za slastice kao što su prekmurska gibanica, kremšnite, čokoladne praline i slično.

U slobodno vrijeme, učenici su posjetili Ljubljanu, Pohorje i vojni muzej. Šetali su Mariborom te posjetili lokalnoj proizvođača čokolade – tetu Fridu gdje su i sami izradili svoju čokoladu.

S učenicima u pratnji su bili nastavnici Marin Horvat i Tanja Brunec.

• vrsta mobilnosti: mobilnost učenika i nastavnika
  • mjesto: Maribor, Slovenija
  • trajanje: 15 radnih dana (ukupno 19 dana)
  • vrijeme mobilnosti: 6. 3. – 24. 3. 2023.
  • partnerska ustanova: IC Piramida, Maribor
  • sudionici:
    • 3 učenika zanimanja slastičar
    • 4 učenika zanimanja mesar
  • koordinatorica mobilnosti: Ana Borko

O MOBILNOSTI

• vrsta mobilnosti: mobilnost učenika
  • mjesto: Velenje, Slovenija
  • trajanje: 12 radnih dana (ukupno 17 dana)
  • vrijeme mobilnosti: 11. 4. – 27. 4. 2023.
  • partnerska ustanova: ŠC Velenje
  • sudionici:
    • 7 učenika zanimanja tehničar za računalstvo
    • 5 učenika zanimanja tehničar za električne strojeve s primijenjenim računalstvom
    • 1 nastavnik u pratnji
  • koordinatorica mobilnosti: Dubravka Eršetić

O MOBILNOSTI

U sklopu Erasmus+ projekta 2022, tijekom rujna u školskoj godini 2022./2023. Obrtnička škola Koprivnica provela je mobilnost nastavnica u NTI Gimnaziji Karlstad u Švedskoj. U mobilnosti su sudjelovale nastavnica ekonomske skupine predmeta Ivančica Pavešić Šurić te nastavnice informatike i računalstva Iva Horvat i Dubravka Jakupec, koja je ujedno bila i koordinatorica.

Ovom mobilnošću omogućilo se stručno usavršavanje nastavnica u području 3D programiranja, građe računala i računalnih mreža te iz područja ekonomije i poduzetništva. Stručno osposobljavanje uključivalo je predavanja raznih stručnjaka iz područja računalstva i ekonomije, dok je vikend bio za društveno-kulturne sadržaje.

NTI Gimnazija vodeća je srednja škola u Švedskoj u tehnici, znanosti i IT-u. Na više od 20 lokacija diljem zemlje, učenici imaju prilike školovati se u smjerovima:  IT i mreže, Dizajn i mediji, Glazba i muzika i Informacijska tehnologija. Gimnazija Karlstad dio je grupe gimnazija IT zanimanja i broji 250 učenika.

Karlstad je najveći grad u pokrajini Värmland u Švedskoj izgrađen na delti rijeke gdje je najduža švedska rijeka Klarälven , ulijeva u najveće švedsko jezero, Vänern . Zanimljivo je da se Karlstad često povezuje sa suncem, a simbol za Karlstad je nasmijano sunce.  Karlstad je na glasu kao jedan od najsunčanijih gradova u Švedskoj.

Nastavnice su se upoznale s odredištem, njegovim znamenitostima, ustanovama i kulturom.

Također, posjetile su Kristianstad, Malmo, Stockholm i Göteborg u Švedskoj, Kopenhagen u Danskoj te Oslo u Norveškoj.

Tijekom dvaju tjedana usavršavanja stekle su mnogo novih vještina koje će kasnije iskoristiti za dodatno usavršavanje učenika i ostatka nastavničkog osoblja.