MOBILNOST POSTOJNA

• šk. god. 2018./2019.
  • mjesto: Postojna, Slovenija
  • trajanje projekta: lipanj 2018. - lipanj 2019.
  • trajanje mobilnosti: 19. 11. 2018. – 9. 12. 2018.
  • partnerska ustanova: Šolski center Postojna, Slovenija
  • sudionici:
    • 18 učenika zanimanja elektrotehničar i tehničar za računalstvo
    • 2 nastavnika u pratnji
  • koordinator: prof. savjetnik Danijel Mustafa, mag. inf.
  • broj projekta: 2018-1-HR01-KA116-047152​

O MOBILNOSTI U POSTOJNU

Aktivnost mobilnosti u Postojni (u Sloveniji) uključivala je trotjednu mobilnost osamnaestero učenika 3. i 4. razreda Obrtničke škole Koprivnica koji će nakon završetka školovanja steći zvanje elektrotehničar ili tehničar za računalstvo (četverogodišnja zanimanja). Mobilnost se odvijala u prostorijama Strojne šole i Višje šole Postojna partnerske ustanove Šolski center Postojna u vremenu od 19. studenog do 9. prosinca 2018. godine.

Prvi tjedan mobilnosti tema su bili dronovi gdje su učenici stekli znanja o zakonskim propisima vezanim uz upotrebu i letenje dronovima-bespilotnim letjelicama. Naučili su od koji se dijelova sastoje dronovi te stekli osnovne vještine upravljanja dronovima i upotrebe dronova za potrebe snimanja video zapisa.

Drugi tjedan mobilnosti tema je bilo 3D modeliranje gdje su učenici poboljšali svoja znanja i vještine u 3D modeliranju upoznavši se s novim programskim alatom. Učenici su se upoznali i s načinom rada i upotrebe 3D pisača.

Treći tjedan učenici su stekli nova znanja o operativnom sustavu Raspberry Pi, stekli nova znanja i vještine lemljenja elektroničkih komponenata i programiranja u programskom jeziku Python uz primjer izrade programa i uređaja za odašiljanje signala Morsove abecede.

U slobodno vrijeme tijekom cijele mobilnosti učenicima su bila organizirana razna društvena i kulturološka događanja. Na raspolaganju su im bile dvije sportske dvorane za rekreaciju gdje je i organizirana „međunarodna nogometna utakmica“ između učenika Obrtničke škole Koprivnica Hrvatska i učenika Šolskog centra Postojna Slovenija. Učenici su posjetili Hrastovljansku utvrdu-crkvicu, Muzej Kras u Postojni, Postojnsku jamu, grad Piran, Koper, Bled, Ljubljana, vojni muzej Pivka, Cerkniška jezera.

Ovom mobilnošću željelo se učenicima omogućiti usvajanje znanja i vještina koja se odnose na područje 3D modeliranja, upotrebu 3D pisača, programiranje u novim programskim alatima te upotrebu dronova čime bi se, nakon završenog školovanja, postigla veća konkurentnost na tržištu rada. Učenici su tijekom mobilnosti obavljali korisnu praktičnu nastavu u kvalitetno opremljenim kabinetima partnerske ustanove sličnog profila, a smještaj i prehrana su im bili osigurani u učeničkom domu/hostelu Proteus.

Projektni tim

Projektni tim za mobilnost učenika u Postojnu čine nastavnici naše škole:

• školska koordinatorica
  • razrednik 3.A razreda
  • razrednik 4.B razreda i nastavnik struke
  • razrednik 4.A razreda
  • razrednik 3.B razreda i nastavnik struke
  • školski pedagog
  • nastavnik struke
  • odnosi s medijima
  • ravnatelj
  • koordinator mobilnosti i nastavnik struke

Pripreme su se održavale prema dolje navedenom rasporedu. Isti se može preuzeti iz dolje priloženih dokumenata.

Sve pripreme su održane u informatičkom kabinetu br.1.