Aktivnosti i uspjesi Škole u rujnu i listopadu

Autor: Melita Golubić, 26. 10. 2015.

U rujnu i listopadu učenici i profesori obilježili su Europski tjedan kretanja i Dječji tjedan, a na novinskoj konferenciji predstavljeni su novi uspjesi Obrtničke škole Koprivnica.

Dvanaestero naših učenika 21. rujna obilježilo je Europski tjedan kretanja. Učenici su se od Škole do Kampusa dovezli na svojim biciklima, gdje su sportske snage u košarci i nogometu odmjerili s učenicima Srednje škole i Gimnazije Fran Galović Koprivnica. U koprivničkom su Kampusu dobili su priliku i isprobati električni bicikl.

Druženjem s mlađim učenicima COOR-a Podravsko sunce dvadesetak učenika Obrtničke škole Koprivnica obilježilo je Dječji tjedan koji se održavao od 5. do 11. listopada ove godine. Učenici koji se školuju za pomoćna zanimanja u svojim su praktikumima izradili kolače i kekse koje su donijeli učenicima 4. razreda Podravskog sunca. Vrijeme su proveli zajedno igrajući razne društvene igre te se ugodno družeći sa svojom razrednicom profesoricom Martinom Golub i stručnim učiteljicama te Martinom Paun Barbir, socijalnom pedagoginjom naše Škole. Cilj druženja bio je razvijanje tolerancije i međusobnog razumijevanja  između različitih dobnih skupina djece i mladih s teškoćama.

U Obrtničkoj školi Koprivnica 21. listopada održala se novinska konferencija na kojoj su predstavnici Škole pred desetak koprivničkih novinara prezentirali nedavne aktivnosti i uspjehe Škole. U uvodnoj riječi ravnatelj Škole Ratimir Ljubić nabrojao je sve aktualne školske projekte i uspjehe te najavio buduće aktivnosti Škole.

Škola je osobito ponosna na dobivenu Erasmus+ Povelju za mobilnost u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju koju joj je krajem rujna dodijelila Agencija za mobilnost i programe Europske unije. Povelja se dodjeljuje ustanovama s dokazanom kvalitetom u organizaciji mobilnosti kako bi ih se potaknulo da nastave razvijati svoje strategije internacionalizacije, ali su im njome omogućeni i pojednostavljeni postupci prijave na buduće projekte. Ova Povelja predstavlja priznanje Obrtničkoj školi za njezine prethodne kvalitetno provedene mobilnosti učenika: u Njemačkoj, Mađarskoj, Sloveniji i Španjolskoj u sklopu školskih projekata praktičnu nastavu je obavljalo već 40 učenika, a u tijeku je provedba i sedmog projekta mobilnosti.

O aktualnom projektu mobilnosti Kuharske zgodbe prisutne je obavijestila njegova koordinatorica Sandra Krajina. U njemu će sudjelovati desetero učenika ugostiteljskih zanimanja (kuhar, slastičar, pomoćni kuhar i slastičar) koji će praktičnu nastavu, kao i u prethodnom projektu, obavljati u velenjskoj srednjoj ugostiteljskoj školi. Uz desetero učenika koji će dva tjedna boraviti u Velenju, ovih dana odabrana su i dva „rezervna“ učenika drugih i trećih razreda. Od studenoga će svi odabrani učenici pohađati stručne i kulturološke pripreme za mobilnost.

Ravnatelj Ratimir Ljubić izvijestio je medije i o projektu Vrijedne ručice čiji je nositelj Dječji vrtić Tratinčica, a partneri su mu Obrtnička škola Koprivnica i PORA. Provedbom aktivnosti Veliki uče malene Škola će vrtićance upoznati s obrtničkim zanimanjima organiziranjem posjeta djece učenicima koji se školuju za zanimanja kuhar, slastičar, pekar, stolar i soboslikar.

S projektom Zajedno za zajednicu Humanitarne udruge Šegrtsko srce i Centra za socijalnu skrb Koprivnica prisutne su upoznali tajnik Udruge profesor Dario Jembrek te predstavnica Centra Davorka Kupec. Naime, Ministarstvo socijalne politike i mladih Šegrtskom srcu je za ovaj projekt dodijelilo bespovratna sredstava u iznosu od 169 500 kuna. Udruga time  planira financijski podržati 20 socijalno najugroženijih obitelji učenika Škole nabavom namirnica i higijenskih potrepština u vrijednosti od 500 kuna mjesečno, u čijem je odabiru usko surađivala s koprivničkim Centrom za socijalnu skrb, te će tridesetero učenika slabijeg imovinskog stanja pomoći u nabavci udžbenika, školskog pribora i opreme, radne odjeće i obuće, podmirenjem troškova prijevoza, zdravstvenih pregleda i sl.

Profesorica Blaženka Abramović predstavila je učenika Davida Posavca koji će tjedan dana krajem listopada sudjelovati na međunarodnom susretu The Sound of YOUrope koji će se održati u Harz Mountainsu u Njemačkoj. Četrdesetero mladih iz cijeloga svijeta, od kojih je samo četvero iz Hrvatske, na ovom će susretu kroz razne radionice i predavanja glazbom premostiti vjerske, spolne i rasne granice, ali i jačati svoje socijalne i životne vještine.

Ovom prilikom su ravnatelj, stručni učitelji ugostiteljskih zanimanja te učenici kuhari i slastičari predstavili svoje nedavne aktivnosti i postignuća.

Ravnatelj je izvijestio da je Obrtnička škola u suradnji s Udrugom kuhara i Udruženjem obrtnika Koprivnica 20. listopada obilježila Dan kuhara kada je nagrađivana kuharica Nikolina Lončar učenicima kuharskih zanimanja prezentirala svoje kuharske vještine.

Stručni učitelji i mentori Vedran Beg, Ksenija Sedlanić, Andrijana Manojlović i Blaženka Barčanec prezentacijom su prisutne upoznali s detaljima sudjelovanja učenika na smotri učenika srednjih ugostiteljskih i turističkih škola Republike Hrvatske u pripremi funkcionalne hrane i pića Street food 2015. u sklopu Aronia Cupa. Učenici završnih razreda zanimanja kuhar Antonio Duda, Helena Tot i Marija Sačer prezentirali su nagrađena jela, a učenik Tomislav Benotić predstavio je svoje konobarske vještine.

O svom uspjehu, osvojenom prvom mjestu na IV. hrvatskom natjecanju slastičara Artslast govorile su učenice drugog i trećeg razreda zanimanja slastičar Matea Hudak i Viktorija Grahek te njihova mentorica Tanja Brunec.