Autor: Ljiljana Mraz, 8. 4. 2022.

Od 14. ožujka do 3. travnja 2022. g. Obrtnička škola Koprivnica primila je dvojicu francuskih učenika zanimanja pekar i slastičar, Lucasa i Iliana, iz škole MFR Saint Michel Mont Mercure na dolaznu mobilnost u sklopu Erasmus+ projekta.

Vrijeme nakon praktične nastave provodili su uz učenike i nastavnike Obrtničke škole pa su tako sudjelovali na satima nastave francuskog uz profesoricu francuskog Miju Godek koja im je puno pomogla da se snađu u Hrvatskoj. Sa stručnim suradnikom socijalnim pedagogom i velikim zaljubljenikom u glazbu Brunom Antolićem sudjelovali su na jednom satu akademije sviranja rock gitare udruge RockLive u prostorijama FUNK-a. Posjetili su i Varaždin uz nastavnicu Anu Borko i pedagoga Tomislava Terstenjaka, a uz stručnog učitelja Zorana Kneževića izrađivali su francuski kruh u Hrvatskoj.

Učenike na dolaznim mobilnostima pokušavamo uključiti čim više u rad Škole te tako nudimo našim učenicima stjecanje novih, međunarodnih, iskustava direktno iz školskih klupa. Učenici Juraj Jukić i Gabriel Jošt iz 2. razreda zanimanja tehničar za računalstvo javili su se za interaktivnu igru istraživanja naše škole i grada s gostujućim učenikom iz Švedske Noelom te Lucasom i Ilianom. Kroz tu igru morali su zajednički otkriti koji su poznati Podravkini proizvodi, koja poznata koprivnička dama svako godišnje doba dočekuje isto obučena te u kojim sve zemljama Obrtnička škola ima Erasmus partnere. Svi su se zabavili, a stranci su rekli da će za naše učenike pripremiti slične zadatke koje će rješavati kada ih posjete u njihovim školama. Sve navedene aktivnosti koordinirali su Ljiljana Mraz i Bruno Antolić.

Lucas i Ilian rekli su da je ih je najviše iznenadilo što smo ih tako srdačno dočekali i pomogli im da se snađu i nauče nešto novo uz praktičnu nastavu, na što smo posebno ponosni. Uz njih smo i mi mnogo naučili, a ponajviše na našem zadnjem zajedničkom druženju, usmjerenom na nastavnike Obrtničke škole, na kojem su nas upoznali sa svojom školom. Ravnatelj im je uručio poklone i poželio sreću u daljnjem obrazovanju, a nastavnicima koji su radili na dolaznim mobilnostima uručio potvrde.

Fotografije ove mobilnosti, ali i ostalih mobilnosti Škole, možete potražiti na Facebook stranici Projekti Obrtničke škole Koprivnica.