Naši učenici sudjelovali u projektu "Mladi za mlade"

Autor: Marina Markanović, 29. 5. 2015.

Povodom Dana Europe i Europskog tjedna mladih, u suradnji Knjižnice i čitaonice "Fran Galović" s Koprivničko-križevačkom županijom te koprivničkim osnovnim i srednjim školama, održana su dva programa pod zajedničkim nazivom "Mladi za mlade".

8. svibnja 2015. održan je program namijenjen srednjoškolcima na stručno-znanstvenom odjelu Knjižnice "Fran Galović", a drugi 13. svibnja, namijenjen osnovnoškolcima, održan je u čitaonici "Fran Galović". Cilj je oba programa bio predstaviti široj javnosti umjetničko stvaralaštvo mladih. Prvi program, u kojem su  sudjelovali koprivnički srednjoškolci, započeo je u 13 sati i trajao je do 14.30.

Prvi su svoja umijeća predstavili učenici Gimnazije "Fran Galović" i to projektom "Dvostruki teret - učenje o nacionalsocijalizmu i holokaustu u Europi". Zatim, učenici su Srednje škole Koprivnica sve prisutne upoznali s projektom "Poduzetnički inkubator". Na kraju su svoja znanja predstavili naši učenici - učenici Obrtničke škole Koprivnica, koji su ovaj put bili najbrojniji. Voditelji našeg dijela programa bili su Tomislav Benotić, učenik 3. b razreda smjera tehničar za računalstvo i Sara Martinović, učenica 2. b razreda istoga smjera.

Na početku predstavljen je projekt mobilnosti i trotjedna praksa u Velenju. Sudionici i prezentatori projekta učenici su: automehatroničari - Leonard Kordina, Josip Lončarić, Mateo Sabolić, Matija Salaj, Ivan Špernjak i Karlo Varga; elektroinstalateri - Tomislav Hudinčec i Roberto Sermek; elektromehaničari - Mateo Brekao i Dominik Delimar. Koordinator projekta i mentor bio je Saša Seretin, dipl. ing. elektrotehnike.

Nadalje, svojim su se glumačkim umijećima predstavili učenici drugih razreda: Matija Stambolija i Ivan Kovačić. Učenici pjesnici pročitali su svoje radove s natjecanja "Mali Galović": Uršula Ema Saboliček, Igor Cepetić, Josipa Raščanec, Matea Landek, Dorijan Matijašec. Njihove su mentorice nastavnice Danijela Vrtiprah i Vesna Rončević-Perić.

Voditelj programa Tomislav Benotić odsvirao je na bisernici Coldplay i Adele, ali ovaj put bez pratnje, drugog člana CCTMT-a, Mateja Gašparića. Da zaljubljenika u glazbu nije nedostajalo, pokazali su nam učenici prvih i drugih razreda, koji su se okupili za ovu prigodu, a da se donedavno nisu ni poznavali. Novonastali bend, čiji su članovi i članice Ivana, Anabella, Ana, Matija, Luka, Leo, Lucija i Antonio, izveo je pjesmu tamburaškog sastava "Begini" - Za sve moje bivše.

Ivan Strnad, Toni Senjan, Nikola Ferenčić i Luka Premec pročitali su svoje radove na temu "Europa - idealno mjesto za život", nastale za natjecanje Europa u školi.

Tijekom čitavog programa bili su izloženi radovi Tomislava Juriše i Davida Strmečkog, učenika 3. a razreda. David se bavi crtanjem i na taj način traži bijeg u likove koje crta. Tomislav izrađuje replike predmeta iz povijesti, računalnih igara i filmova. Svi su sudionici projekta sa zanimanjem pratili izložbu po završetku programa.

Osim učenika, nastavnika, knjižničara, projektu su prisustvovali zamjenik župana Ivan Pal i voditelj Odsjeka za međunarodnu suradnju i europske fondove Vladimir Šadek. Zamjenik župana Ivan Pal, bivši ravnatelj Obrtničke škole Koprivnica zaokružio je ovaj događaj pohvalivši sve srednjoškolce i njihov trud, kao i ovakvu inicijativu.

Priloženi dokumenti:
Download.zip (809.88 KB)