Završni rad: DIY CNC Machine

Autor: Dubravka Jakupec, 24. 7. 2024.

Predstavljamo Vam još jedan izvanredan završni rad učenika Obrtničke škole Koprivnica. Petar Šegović, učenik smjera Tehničar za računalstvo, uz mentorstvo nastavnika Danijela Mustafe, predstavio je svoj projekt "DIY CNC Machine." Ovaj inovativni rad osvojio je zlatnu medalju na 9. sajmu inovacija u Ivanić Gradu u svibnju ove godine.

Petar je svojom CNC mašinom pokazao izvanredno znanje i vještine, koristeći  tehnologiju za izradu uređaja koji precizno upravlja rezanjem i graviranjem različitih materijala. U intervjuu je Petar objasnio: "Za svoj završni rad odabrao sam raditi CNC mašinu. To je stroj koji se upravlja računalom. Za svoj rad zahtjeva da se model pretvori u G code."

Čestitamo Petru i njegovom mentoru na ovom izvanrednom postignuću te im želimo puno sreće u daljnjem obrazovanju i karijeri.

Kroz intervju Petar nam je otkrio više detalja o svome radu:

1. Možeš li ukratko opisati svoj završni rad?

1. Što te je potaknulo da odabereš baš ovaj završni rad?ž

Za izradu ovog rada potaklo me je to što sam vidio da se takav stroj može napraviti kod kuće. Isto tako htio sam saznati kako rade takvi strojevi

1. Koji su bili glavni ciljevi koje si želio postići svojim završnom radu?

Htio sam postići da uz znanje svatko može napraviti takav stroj.

1. Jesi li naišao na veće izazove ili prepreke? Kako si ih prevladao?

Naišao sam na probleme kod montiranje y osi. Problem je bio to što su kutnici koji su držali y os bili preslabi jer su bili od plastike. Taj problem je riješen zamjenom na metalne. Treba zamijeniti ploču z osi.

1. Koje si nove vještine ili znanja stekao radom na ovom završnom radu?

Prilikom izrade ovog završnog rada stekao sam vještine u pisanju G code-a i spajanu komponenata za CNC strojeve.

1. Što misliš kako te je ovaj projekt pripremio za buduće akademske ili poslovne aktivnosti?

Pomoću ovog rada u budućnosti mogu rezati neke figurice ili slike.

1. Gledajući unatrag, postoji li nešto što bi učinio drugačije?

Da moram ponovno napraviti odmah bih prešao na metalne kutnike za y os. Zamijenio bih i ploču z osi za deblju jer se vija.

1. Što je bilo najugodnije u radu na tvojem završnom radu?

Najugodnije u ovom rad bilo je kada sam ga pustio da reže slova OBŠKC i izrezao ih je ispravno.

1. Je li ovaj projekt na bilo koji način utjecao na tvoju buduću karijeru ili planove obrazovanja?

Nije utjecao.

1. Što je bilo najsmješnije što ti se dogodilo tijekom rada na završnom radu?

Nema ništa smiješnog čega se mogu sjetiti.

1. Jesi li imao "aha" ili "ups" trenutaka dok si radio na svom završnom radu?

Bio je trenutak kada sam saznao da sam rezao pre sporo i time sam uništio jedno glodalo

1. Koja bi pjesma bila soundtrack za izradu tvojeg završnog rada?

Nisam razmišljao o tome.

1. Koji je najčudniji savjet koji si dobio tijekom rada na svom završnom radu?

Jedan čovjek mi je rekao da trebam rezati brže kako se ne bi uništio glodalo. Mislio sam da će ono puknut ali zapravo nije.

1. Kad bi morao opisati svoj završni rad u tri emojija, koje bi odabrao?

Nisam razmišljao o tome.

1. Koji je najkreativniji način na koji si objasnio svoj završni rad nekome tko nema pojma o čemu se radi?

Objasnio bih ga kao stroj koji pomoću računala izrađuje razne stvari

1. Tko su bili ključni ljudi uključeni u tvoj završni rad?

U izradi ovog rada bio je uključen profesor Danijel Mustafa koji je 3D printao potrebne dijelove i davao savjete.

1. Kada si se osjećao najponosnije na svoj rad?

Kada je prvi put odradio ono što sam mu zadao ispravno

1. Gdje si najviše radio na završnom radu?

Kod kuće.

1. Po čemu je za tebe tvoj završni rad poseban?

Po tome što za njega postoji mnogo nadogradnji. Npr. usisivač, hlađenje glodala, vakumska pozadina.

1. Na kraju, što misliš o cijelom tom procesu planiranja i izrade tvojeg završnog rada?

Prilikom izrade sve je išlo po planu osim plastičnih kutnika za y os. Na kraju sam primijetio da je ploča za z os se vija te bi je trebalo promijeniti za deblju.